عینک آفتابی چیست ؟

اشتراک

عینک آفتابی چیست ؟

عینک آفتابی

عینک آفتابی یک نوع پوشش برای محافظت از چشم در برابر نور شدید خورشید است و با توجه به نوع کاربری آن جنس شیشه و لایه های مختلف به کار رفته در آن متفاوت است.معمولا جنس شیشه های عینک آفتابی از لایه های زیر تشکیل شده است: > یک لایه رنگی که معمولا بخشی از نور خورشید را جذب کرده و مابقی را عبور می دهد. > یک فیلتر پولاریزه کننده که نور شدید منعکس شده از یک سطح را فیلتر می کند و از آسیب به چشم تا حدود زیادی جلوگیری می کند. > یک لایه فتو کرامیک که با توجه به ترکیب شیمیای نقره که در آن قرار گرفته است و واکنش آن با هالوژن باعث تیرگی آن در محیطهای روشن و براق شدن آن در محطهای کم نور می شود. > لایه آینه ای که باعث کاهش شدت نور ورودی به چشم می شود ،  یک لایه ضد خش که معمولا یک لایه کربنی است از آسیب به عینک جلوگیری می کند. >لایه ضد انعکاس که نور منعکس شده از پشت سر افراد به عینک رسده را خنثی می کند. > لایه جذب کننده اشعه ماوراء بنفش که میزان خاصی از آن می تواند تا حدودی از ورود این اشعه به چشم جلوگیری می کند.

 


ویژگی‌های عینک آفتابی مناسب

تقریبا تمام قسمت‌های بدن توسط پوست پوشیده شده است و به همین دلیل تاثیر اشعه ماورای بنفش روی پوست دیده می‌شود. به گفته دکتر نیک‌اقبالی همان‌طور که اشعه ماورای بنفش پوست را می‌سوزاند و برنزه می‌کند، روی پوست پلک هم تاثیر می‌گذارد.

اکثر عینک‌های آفتابی برای محافظت از چشم‌ در برابر پرتوهای مضر نور خورشید طراحی شده‌اند، ولی هنگام خرید باید دقت داشته باشید حفاظت در مقابل بعضی از این اشعه‌ها بیشتر اهمیت دارد.

هنگامی که زیر آفتاب داغ تابستانی راه می‌روید، علاوه بر محافظت از پوست باید به فکر چشم‌هایتان هم باشید. شاید با خودتان فکر ‌کنید با تنگ کردن چشم‌ها و نگاه نکردن مستقیم به خورشید مشکل حل می‌شود، اما باید بدانید همان‌قدر که اشعه‌های آفتاب برای پوست مضر است، می‌تواند برای سلامت چشم‌ها هم دردسرساز باشد. پس بسادگی از این مورد نگذرید و با انتخاب و استفاده درست از عینک‌های آفتابی سلامت چشم‌ها را تامین کنید.
دکتر امین‌الله نیک‌اقبالی، دبیرکل انجمن چشم پزشکی ایران در گفت‌وگو با “جام‌جم ” درباره استفاده از عینک‌های آفتابی می گوید: تابش شدید آفتاب و وجود اشعه ماورای بنفش، استفاده از عینک‌های آفتابی را ضروری می‌کند.
در تابستان که روزها طولانی‌تر و تابش آفتاب مستقیم‌تر است، نیاز به استفاده از این عینک‌ها بیشتر احساس می‌شود. در فصل زمستان هم به دلیل وجود برف نباید استفاده از عینک‌های آفتابی را فراموش کرد. علاوه بر این زمانی که کنار دریا هستید نیز به دلیل بازتاب اشعه از سطح آب نیاز است از عینک آفتابی استفاده شود.

هر جا که نور آفتاب زیاد باشد، چه به دلیل طولانی بودن روز یا تابش مستقیم آفتاب و چه به دلیل بازتاب نور از سطوح صیقلی، برای محافظت از چشم‌ها باید از عینک‌های آفتابی استفاده شود.
اگر از عینک آفتابی استفاده نکنید…

تقریبا تمام قسمت‌های بدن توسط پوست پوشیده شده است و به همین دلیل تاثیر اشعه ماورای بنفش روی پوست دیده می‌شود. به گفته دکتر نیک‌اقبالی همان‌طور که اشعه ماورای بنفش پوست را می‌سوزاند و برنزه می‌کند، روی پوست پلک هم تاثیر می‌گذارد.

اما چشم تنها جایی است که قسمتی از آن را پوست نمی‌پوشاند؛ مثل قرنیه و ملتحمه که به طور مستقیم در معرض تابش اشعه‌ ماورای بنفش قرار دارد. این فوق تخصص شبکیه در این زمینه هشدار می‌دهد: تابش مستقیم اشعه ماورای بنفش و بازتابی که از مناطق مختلف دارد، باعث می‌شود ملتحمه و قرنیه تحت تاثیر قرار بگیرد و دچار عوارضی مانند بیماری ناخنک شود. چون عقیده بر این است که شاید اشعه ماورای بنفش زمینه‌ساز ایجاد ناخنک باشد.
وی درباره تاثیر اشعه ماورای ‌بنفش بر چشم‌ها توضیح می‌دهد: وقتی جوشکاران بدون استفاده از محافظ، جوشکاری می‌کنند، دچار سوزش چشم می‌شوند. علت این سوزش نیز زخم‌های ایجاد شده روی قرنیه است که باعث می‌شود این افراد به نور حساس شوند، اشک ریزش پیدا کنند و تا مدتی نتوانند چشم‌هایشان را باز نگه دارند.
به گفته دکتر نیک‌اقبالی اگر اشعه ماورای‌بنفش برای مدتی طولانی به چشم بتابد همین عوارض را ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل اگر برای مدتی طولانی در برف راه بروید یا کنار دریا بمانید، ممکن است دچار این حالات شوید. وی می‌افزاید: اشعه ماورای بنفش باعث می‌شود سطح قرنیه و ملتحمه زخم شده و در آن سوختگی ایجاد شود. در نتیجه چشم فرد دچار درد، سوزش و ناراحتی خواهد شد.

دکتر نیک‌اقبالی با اشاره به این‌که قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماورای بنفش خورشید احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش می‌دهد، خاطرنشان می‌کند: مقداری از اشعه ماورای بنفش توسط قرنیه فیلتر می‌شود، ولی مقدار کمی نیز ممکن است به چشم راه پیدا کند و امکان بروز آب مروارید را افزایش ‌دهد؛ در این شرایط بخصوص میان افراد سیگاری احتمال ابتلا به آب مروارید بیشتر می‌شود.
به گفته وی، حتی ممکن است مقداری از لنز هم عبور کند، به شبکیه برسد و آن را بسوزاند. در نتیجه دید شخص کاهش می‌یابد.

به گفته دکتر نیک‌اقبالی تابش آفتاب و نور هم می‌تواند روی پوست پلک تاثیر بگذارد و هم ممکن است اثراتی روی ملتحمه و قرنیه داشته باشد. همچنین ممکن است با تاثیر گذاشتن روی عدسی احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد یا شبکیه را بسوزاند و دید مرکزی را مختل کند.

وی  در این زمینه توضیح می‌دهد: تقریباً همه عینک‌های موجود در عینک‌سازی‌ها استاندارد است. در عینک فروشی‌ها نیز دستگاهی وجود دارد که تاثیر اشعه ماورای بنفش و میزان آن را نشان می‌دهد. بنابراین اگر قصد خرید عینک آفتابی مناسبی دارید، باید آن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه و حتما امتحان کنید.
امروز در بازار انواع مختلف عینک‌های آفتابی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارد. دکتر نیک اقبالی با بیان این‌که انتخاب میان رنگ‌های مختلف عینک‌ها به سلیقه افراد بستگی دارد، می‌افزاید: عقیده بر این است که برای رانندگی و مواردی این چنین، رنگ خاکستری بهتر است چون شخص می‌تواند راحت‌تر و بهتر ببیند. ولی در کل انتخاب رنگ‌ها به سلیقه شخص بستگی دارد.

Related Posts

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *