اشعه فرابنفش یا UV400 چیست !؟

اشعه فرابنفش یا UV400 چیست !؟
3+
اشتراک

اشعه فرابنفش یا UV400 چیست !؟

اشعه فرابنفش یا UV400 چیست !؟ نقش آن در انواع عینک ها چیست؟ در ادامه ما به بعضی از چنین سوالات پاسخ داده ایم :

اشعه فرابنفش یا UV400 چیست !؟

فرابنفش یا به اختصار UV، موجی است در گستره امواج الکترومغناطیسی با طول موجی در محدوده ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر که کوتاه‌تر از نور مرئی و بلندتر از پرتو ایکس است. به بیانی دیگر انرژی آن کمتراز پرتو ایکس، ولی بیشتراز نور مرئی است. اشعه UV در نور خورشید موجود است و تقریباً شامل ۱۰٪ از تمام امواج منتشر شده از سطح خورشید می‌شود. این اشعه هم چنین در هنگام جوشکاری قوس الکتریکی منتشر می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

حفاظت از چشم

یک عینک ارزان قیمت معمولا مزایای فوق را در اختیار شما قرار نمی دهند بلکه تنها از شدت نور می کاهد ولی اشعه ماوراء بنفش را حذف نمی کند. از ایـن رو عـنبـیـه چـشمـان بـواسطـه کـاهش شـدت نـور منبسط تر و بازتر شده و اجازه می دهد اشـعـه مـاوراء بنفـش بیـشتری به آنها برسد که سبب آسیب به شبکیه چشم و در پی آن ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان چشم می گردد. بنابراین حتما از عینک های آفـتابی با مارک های معتبر استفاده کنید.

POLICE , CARRERA , ANA HICKMANN , ATTITUDE , CATERPILLAR , POLO , Lacoste

نقش آن در انواع عینک ها چیست؟

تابش UVB قدرت بالا برای چشمان بسیار مخرب ومی تواند باعث آب مروارید Cataract و اختلال مزمن قرنیهPterygium یا کوری موقت و دائم گردد. پوشش حفاظتی چشمان برای کسانی که به مدت طولانی در معرض تابش فرابنفش و بخصوص از نوع طول موج کوتاه آن قویاً توصیه می‌گردد، مثلاً کوهنوردان و اسکی بازان که به جهت اقامت‌های طولانی در ارتفاعات بالا، عملاً با رقیق شدن هوا، عامل اصلی مقاومت در مقابل تابش فرابنفش را ازدست می‌دهند.

گر چه عینک‌های آفتابی معمولی به میزان کمی در مقابل تابش فرابنفش مقاومند، اما توصیه می‌گردد که حتی المقدور از لنزهای پلاستیکی (ترجیحاً از جنس پلی کربنات Polycarbonate) بجای لنزهای شیشه‌ای استفاده گردد زیرا همانگونه که اشاره شد، شیشه معمولی در مقابل UVA فاقد مقاومت بوده و آن را به راحتی از خود عبور می‌دهد. عینک‌ها باید قادر باشند از ورود تابش‌های فرابنفش از کناره‌ها و بالا و پایین آن نیز جلوگیری کنند.

منبع: ویکی پدیا

3+

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *